Przedszkole Publiczne w Dankowicach

Przedszkolaki w świecie literatury

   Realizacja programu wieloletniego - "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 - 2025"

Priorytet 3. Kierunek interwencji 3.1.

Czytanie książek jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów rozwijania dziecięcej wyobraźni, myślenia oraz mowy. Stymuluje również rozwój mózgu, usprawnia pamięć, a także wzbogaca zarówno słownik bierny jak i czynny dziecka. Kontakt z literaturą skłania do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków ze zdarzeń oraz zachowania bohaterów. To dzięki zawartych w książkach historiom można przenieść się w całkiem inny świat. Czytanie poszerza zdolności językowe dzieci, uczy wyrażać myśli, czyni młodego słuchacza bardziej wrażliwym i empatycznym. Jednym z miejsc, gdzie zapewniony jest kontakt z literaturą jest przedszkole. Promuje się w nim wartości związane z poszanowaniem książek, a także zachęca do wspólnego czytania zarówno w przedszkolnej sali jak i w domowym zaciszu.


   Od 2021 roku Przedszkole Publiczne w Dankowicach przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Starej Wsi realizowało „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
Uczestnicząc we wspomnianym programie placówka podjęła szereg działań promujących oraz wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci, były to między innymi:
- udział w akcji „Mały miś w świecie wielkiej literatury” oraz w innych projektach promujących
czytelnictwo zarówno u dzieci jak i rodzin,
- organizacja Dnia Postaci z Bajek połączonego z Balem Postaci z Bajek,
- spotkania z zaproszonymi gośćmi w ramach akcji głośnego czytania dzieciom: z Panią Katarzyną z Biblioteki Publicznej w Dankowicach, Panią Bernadetą z biblioteki szkolnej oraz młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Dankowicach, z Panią Dyrektor Genowefą Lisewską,
- organizacja wewnątrz przedszkolnego konkursu prac plastycznych „Bohaterowie naszych baśni i bajek”,
- propagowanie akcji „Mała Książka, Wielki Człowiek” organizowanej przez bibliotekę,
- częste czytanie bajek w toku codziennych zadań,
- planowanie oraz realizacja zajęć dotyczących książek, mających na celu zarówno poznanie etapów ich powstawania jak i przypomnienie zasad dbałości o książki,
- stworzenie przedszkolnej biblioteczki wymiany książek,
- organizacja zajęć otwartych dla Rodziców z uwzględnieniem tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci.

   Dzieci ze starszych grup miały również ogromną przyjemność spotkać się ze znaną i cenioną autorką książek dla dzieci P. Renatą Piątkowską. Pisarka opowiedziała dzieciom o swej twórczości w sposób humorystyczny – cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania. Opowiedziała również kilka historii zwierząt, które były jej natchnieniem do napisania niektórych książek. Fragmenty utworów autorki przeczytała dzieciom profesjonalna lektorka.


   W ramach uczestnictwa w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, nasze przedszkole miało także możliwość zakupu nowości wydawniczych (przedszkolna biblioteczka wzbogaciła się o szereg nowych pozycji dopasowanych do obecnych potrzeb przedszkola i zainteresowań dzieci) oraz realizacji działań promujących czytelnictwo – w tym nagrody książkowe dla laureatów konkursów.

Marlena Nikiel
Wioletta Wróbel