"Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze".

Jak co roku w naszym przedszkolu odbyły się zabawy i wróżby andrzejkowe. Dzieci poznały historię tego dnia : Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Wróżby andrzejkowe dla dzieci to coś bardzo popularnego w okresie jesieni, nawet jeszcze przed nastaniem nocy św. Andrzeja. Również w naszym przedszkolu zabawom andrzejkowym towarzyszyły wróżby, ale są one traktowane z przymrużeniem oka i mogą w nich uczestniczyć nawet maluchy. Dzieci uwielbiają magię i chętnie angażowały się we wróżby połączone z konkursami i wesołymi zabawami, chcąc poznać swoją przyszłość. Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno niewidzianego, ile prezentów dzieci dostaną od Mikołaja...) i tej bardziej odległej (np. jaki zawód wybiorą przedszkolaki w dorosłym życiu). Było czarowanie czarodziejską różdżką i życzenia na przyszłość. Czy wróżby się spełnią - przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości, były okazją do wspólnej zabawy. Ten magiczny dzień wróżb i czarów bardzo spodobał się dzieciom szczególnie, że tradycyjnie miały również krótką zabawę przy dźwiękach wesołej muzyki i słodki poczęstunek.

Agnieszka Kędzior-Łacna