„ŚLADAMI SMOKÓW” - zabawy w grupie VIII

Zabawa to działalność podejmowana dla przyjemności. Nauczyciel powinien świadomie i konsekwentnie organizować działania, które dają taką przyjemność dzieciom, ale równocześnie budzą naturalną aktywność w każdym z nich. Taką właśnie szansę dają zabawy tropiące. Angażują uczestników emocjonalnie, ćwiczą spostrzegawczość, uwagę, samodzielność oraz orientację w przestrzeni.

19 listopada dzieci z grupy VIII tropiły kuzynów Smoka Wawelskiego w celu uratowania rodziny królewskiej. Tropienie po śladach, wypatrywanie znaków, pokonywanie przeszkód wywoływało u dzieci ogromne napięcie, a rozwiązanie zadań uczucie triumfu.

Smoki, król, królewna, rycerze napotykani na poszczególnych etapach oddziaływały na wyobraźnię dzieci, ułatwiając wykonywanie zadań.

W czasie zabawy dzieci wykonywały ćwiczenia i zabawy ruchowe, ćwiczenia przygotowujące do czytania i liczenia, ćwiczenia spostrzegawczości oraz ćwiczenia słuchu fonemowego.

Sprawiły one przedszkolakom wiele radości i ogromną satysfakcję z wykonywanych zadań.

Danuta Noworyta